Etkili İçerik Pazarlama Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlama (content marketing), geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı olarak, kullanıcıların etkileşime girebileceği, yararlı, değerli veya ilgi çekici içeriklerle hedef kitleye etkili bir şekilde ulaşmak ve müşteri kazanımı sağlamak için etkili bir pazarlama sürecidir. Etkili içerik pazarlama, ürün ve hizmetlerinizi öne çıkaran içerikler yerine müşteri kitlesini hedef alarak konumlandırma, ilgi çekme ve marka marka sadakati artırma amacıyla üretilen, bilgilendirici, yararlı, ilgi çekici içeriklerden oluşur.

İçerik Pazarlama (Content Marketing) Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlamasını yapmadan önce markanızının hedeflerini belirlemek önceliklidir. Oluşturacağınız hedefler içerik pazarlamasının stratejisini belirlerken aynı zamanda da sosyal medya da nasıl bir yol izleyeceğinizi size gösterir. Sonraki aşamada içeriklerinizi belirleyip, düzenli ölçümler yaparak stratejinizi güncel tutmanızı sağlar.  Bu aşamaları gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

Hedefleri Belirlemek:

Şirketinizin vizyon ve misyonuna göre pazarlama hedeflerinizi belirleyin. Sonrasında da hitap etmek, ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizi belirleyin. Bu hedef kitleye ulaşmak için detaylı analizler yapmanız gerekse de bu yöntemden kaçınmayın. Oluşturacağınız strateji belirleyeceğiniz hedef kitleye göre olacaktır. Eğer hedef kitlenizi yanlış belirlerseniz yapacağınız stratejilerin hiçbiri size bir katkı sağlamayacaktır. Doğru hedef kitle belirlendikten sonra, hedef kitlenizle bağ kuracak, onlara doğru bir şekilde hitap edecek bir seslenme dili oluşturun.

Strateji Oluşturmak:

Oluşturacağınız stratejinin ilk adımından belirlediğiniz hedef kitleye içeriklerde neler vermek istediğinizi, hangi mesajları iletmek istediğinizi belirleyin. İçerik pazarlama stratejisinin bu ilk adımı son derece önem taşımaktadır. Oluşturduğunuz strateji hedeflerinin mutlaka yedek planlarını yapın. İleteceğiniz mesajın ve kullanacağınız içeriklerin hangi platformlarda kullanacağını doğru belirleyin. Her ne kadar günümüzde her marka bütün platformlarda yer almaya çalışsa da sizin böyle bir ihtiyacınız olmayacağını mutlaka göz önünde bulundurun. Hedeflerinize odaklanın.

İçerik Oluşturma:

Hedef kitlemize artık içeriklerimizi sunup kendimizi göstereceğiz. Burada da en önemli nokta verilmek istenen mesajın net, sade ve anlaşılabilir olmasıdır. Bu konuda yapılan en büyük yanlışlar bu noktada yapılmaktadır. Hedeflenen hedef kitlenin anlayamayacağı, karmaşık, konuyla alakasız mesajlar sizi hedef kitlenizden uzaklaştırır. İçeriklerin yayınlanmasında bir diğer önemli olan hususta bu içeriklerin hangi sıklıkta yayınlanacak olmasıdır. Bu konuda da hedef kitlenizi sıkmayacak bir paylaşım planı yapılması gerekmektedir.

Ölçümler Yapın:

Yayınladığını içeriklerin ölçümlerini düzenli bir şekilde yapmayı sakın unutmayın. Paylaştığınız içerikler doğru hedef kitleye ulaşıyor mu? İçeriklerin verimliliği ve size dönüşleri hangi seviyede olduklarını mutlaka düzenli olarak ölçümleyin. Yapacağınız ölçümlemelerde eksik kısımlar varsa bunları düzeltin ve eklemek istediklerinizi de yine bu ölçümlemelerin sonuçlarına göre yapın. Bunun yanında mutlaka SEO çalışmalarına önem verin ve hedef kitlenize daha farklı kanallardan ulaşmaya çalışın.

Sosyal Medya:

İçeriklerinizi sadece birkaç mecrada yayınlamanız yetmez. Sosyal medya içeriklerinizin hedef kitlenize ve daha geniş kitlelere ulaşmasının en etkili yoludur. Sosyal medya mecralarını göz ardı etmeyin.

İçerik Pazarlama (Content Marketing) Neden Önemlidir?

Doğru kitleye etkili içerik pazarlama ile ulaşmak, dikkat ve sabır gerektiren bir iştir. Kaliteli ve değerli içerik; sosyal medya pazarlama, SEO ve PR stratejileri için de destekleyici bir unsurdur. Doğru kişiler tarafından bulunmak, milyonlarca internet kullanıcısı arasından potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve dönüşüm sağlamak için önemlidir. Doğru kitleye ulaşmak ve potansiyel müşterilerin markanızla etkileşimini sağlamak, etkili içerik pazarlaması ile mümkündür. Doğru kitleye ulaştığınızda takipçi, abone ve müşterileriniz için değerli ve ilgi çekici içerik yaratarak marka algısını geliştirdiğinizde, etkili içerik pazarlama markanıza satışlarda artış, değerli müşteri yorumları ve ürünlerinizi kullanarak bilinirliğinizi artıran sadık müşteriler kazandırır.

En Etkili İçerik Pazarlama (Content Marketing) Kanalları Hangileridir?

SEO:

İçerik pazarlaması yaparken müşterilerin ve hedef kitlenizin dikkatini çekebileceğiniz en önemli kanallardan biri de SEO’dur. Yapılan araştırmalara göre müşterilerin %89’u bir ürünü satın almadan önce arama motorlarında araştırma yapmaktadır. Dijital pazarlamada en yüksek geri dönüşüm sağlayan kanalların başında arama motorları gelmektedir.

Bu sebeple hedef kitlenizi ve potansiyel müşterileri web sitenize çekerek sizi daha iyi tanımalarını, sizden alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

E-Posta:

E-Posta, her ne kadar modası geçtiği düşünülse de kullanıcı sayısı açısından bakıldığında hâlâ en etkili iletişim kanallarından biri olarak görülmektedir. Gün geçtikçe mail kullanan kişilerin sayısı da artması bu kanalı vazgeçilmesi zor kılmaktadır.

E-bültenler, indirim ve kampanya duyuruları, takip edilen markanın güncel haberleri, yeniliklerini kişiselleştirilmiş şekilde e-posta yoluyla müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

Kısacası e-posta kanalı, içerik pazarlaması için son derece önem taşımaktadır.

Podcast:

Podcast özellikle yaşadığımız bu süreçte adına sıkça rastladığımız bir kelimedir. Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların podcast dinleme oranı geçtiğimiz yıla göre %15 artmıştır. Fakat bu bilgi yapacağınız podcast iletişimini herkesin dinleyeceği anlamına gelmemektedir. Kullanıcılar bu kanalları genellikle eğlenceli buldukları içerikleri takip etmek için kullanıyorlar.

Hedefleriniz ve belirleyeceğiniz stratejiler doğrultusunda podcast kullanmak sizin için faydalı olabilir fakat hedeflerinize ve stratejilerinize uymayacaksa bu size bütçe açısından fazla maliyet getirecektir.

Sosyal Medya Etkisi:

Günümüzde milyarlarca insan evet yanlış okumadınız milyarlarca insan çeşitli ve farklı sebeplerden ötürü sosyal medya kanallarını kullanmaktadır. Genellikle çevresinde olup biteni takip etmek, eğlenmek, vakit geçirmek gibi özelliklerden dolayı sosyal medyayı tercih eden kullanıcıları en rahatsız eden durum ise sadece reklam odaklı paylaşılan içerikler oluyor. Bu paylaşımlar kullanıcının o marka ile olan bağını tamamen kopartıyor.

Sosyal medya kanallarında yapacağınız iletişim bu açıdan çok önemlidir. İçeriğin kullanılacağı mecra, oranın dili ve hedef kitle ile girilecek iletişimi sizi bir anda rakiplerinizin önüne çıkartıp kullanıcılar tarafından çok tercih edilen bir marka olmanızı sağlayabilir.

Kulaktan Kulağa:

Belki de bilinen en eski pazarlama kanallarından biridir. Mutlaka bir ürün alırken daha önce o ürünü kullanmış birine sormak size o ürün hakkında daha detaylı bilgi vermektedir. Bu yüzden ürününüzün kalitesi, yaptığınız iletişim, müşteri hizmetleri çeşitli platformlarda ve o ürünü almak isteyen insanlar arasında sıkça konuşulacaktır.