Koronavirüs Sonrası ‘’Normal’’ Olacak Şeyler

Herkes bu salgın döneminde tek bir söz söylüyor: ‘’Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.’’ Peki, insanlar neden böyle düşünüyor? Gerçekten de her şey eskisi gibi olmayacak mı? Bu konuları umarız ilerideki sağlıklı günlerimizde göreceğiz. Fakat kesin olan bir şey var ki, o da artık bazı şeylerin eskiye göre garip ama yeni hayat düzeninde ‘’Normal’’ olacağı.


Gelin bu ‘’Normal’’ olacak şeylere beraber bir göz atalım.

1 – İnternet Uygulamaları: 

İnternet uygulamaları derken bunun içerisine birçok şey girmektedir. Fakat biz bu uygulamaların sadece her kesime hitap edenlerinden kısaca bahsedeceğiz. Örneğin Netflix, Youtube, Blu TV gibi uygulamalar artık hayatımız içerisinde ‘’Normal’’ sayabileceğimiz sıklıkla yer alacak. Nedenine gelirsek ise, salgından sonra ister istemez sosyal mesafemizi ve izolasyonumuzu yapmak bir alışkanlık olacak ve burada da bazı zamanlarda evde daha çok vakit geçirmek isteyeceğiz ve işte tam bu noktada bu uygulamalar bizim yardımımıza koşacak.

2 – Evden Çalışma (Home Office):

‘’Hiçbir şey asla eskisi gibi olmayacak.’’ diyenlerin en başta düşündükleri şey kuşkusuz ki evden çalışmadır. Salgın döneminde işini evden yürütebilen kesim salgın sonrasında da işini evden devam ettirebilmeyi isteyecek. Hatta bunun için evinde mobilyalarını, çalışma masasını ve odasını değiştirecek büyük bir kesim bulunmaktadır. 

3 – Online Toplantı Programları:

Skype, Zoom gibi programlar özellikle salgın döneminde inanılmaz revaçtalar. Peki, salgın sonrasında bu yoğunlukta bir azalma olacak mı? Elbette ki gözle görülür bir düşüş olacak ama unutulmasın ki evden çalışmanın artmasıyla bu programların kullanılması eşit oranda artış gösterecektir. Hatta o kadar ki sadece iş dünyası için değil salgın döneminde orta yaş üstü kişilerde bu programı kullanmayı öğrendiler salgın sonrasında da sevdikleriyle, arkadaşlarıyla, aileleriyle bu şekilde görüntülü konuşmaya devam edecekler. Bu da son derece ‘’Normal’’ olarak karşılanacak.

4 – Oyunlar:

Bir kısmın uğruna günlerini, haftalarını hatta aylarını harcadığı video oyunlar. Salgın döneminde zamanın geçmesi için başvurulan yollardan biri. Oyun pazarı bu salgın döneminde artış gösterdi. Oyunlara çok vakit ayırmayan insanlar bile oyun oynamaya yöneldiler. Böylelikle oyunda bir alışkanlık haline gelmeye başladı. İşin sonunda ne mi olacak? İnsanlar, oyunlara daha fazla zaman harcayacak ve bu iş son derece ‘’Normal’’ sayılacak.

5 – Online Eğitim:

Salgın ile birlikte en önemli gelişim online eğitim veren kurumlarda gözlendi. Sadece okul dersi olarak görmeyin. El işi, yemek yapımı, güzellik eğitimi gibi birçok sektörde de online eğitime geçişle birlikte büyük bir talep artışı yaşandı. Artık eğitim mesafe tanımayacak. Salgın sonrasında da başka bir şehirde bulunan eğitim merkezinden online eğitim alıp online sertifika sahibi olunabilecek. Son derece ‘’Normal’’ ve geçerliliği olacak bu eğitimler. Hem evde oturma süresini hem de sosyal izolasyonu artıracak.

6 – Evden Spor Yapmak ve Online Spor Eğitimi

Koronavirus günlerinde evde yapılan en büyük aktivitelerden biri de tabii ki spor egzersizleri. Kimi yoga, kimi pilates, kimi de jimnastik hareketleri yapıyor. Her ne kadar bu hareketlerin bildiğimiz kadarını yapsak da, internetten yine yardım alıp hareketlerin nasıl yapıldığına dair videolar izliyoruz. Salgın sonrasında insanların özellikle dar ve kalabalık yerlerden kaçınacağı göze alındığında artık evde yapılan spor ve özellikle online spor eğitimleri son derece ‘’Normal’’ hareketler arasında yer alacak.

7- Rahat Giyim:

Salgın günlerinde evde oturmak fark etmediğimiz bir rahatlığa sebep oldu. Rahat giyinme. Kimi pijamayla bir günü geçiriyor kimi eşofmanlarıyla. Kesin olan bir şey var ki kimse evde takım elbise veya (Zorunluluk yoksa) Kravat takıp kot pantolon giymiyor. Bu rahatlık salgın dönemi sonrasında da insanların hayatına yansıyacak. Rahat giyim alışkanlığı salgın sonrası yaşamda son derece ‘’Normal’’ bir özellik olarak listede yerini aldı.

Normal olacak bu şeylere de elbet zamanla alışırız. Yeter ki önümüzde sağlıklı günler olsun. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Hepinize sağlıklı günler dileriz.