Facebook’un yeni ödeme sistemi Pay, Apple Pay ve Venmo’ya rakip oldu. Rakip olmak ile kalmadı. Reklamlarınızı kişiselleştirmek için eylemlerinizi kullanma iznine sahip bir sistem oluşturdu. Şirket, Facebook Messenger’daki mevcut ödeme özelliğini, Facebook’ta bağış ve satın alımlar için bir defalık ödeme seçeneğiyle birleştiren sürümü Salı günü Facebook Pay’i açıkladı. Facebook’un kripto para birimi projesi olan Libra’dan ayrı olduğu belirtilen proje, bu hafta ABD’de Facebook ve Messenger’da ve daha sonra Instagram ve WhatsApp’ta çıkacak.

Kullanıcılar; PayPal hesaplarını, banka kartlarını veya kredi kartlarını Facebook Pay’a bağlayabilirler. Bu sayede ödeme geçmişlerini görüntüleyebilir, bağış yapabilir, arkadaşlarına ödeme yapabilirler. Ayrıca oyun içi satın alımlar ve Facebook Marketplace’ten ürün satın alımlarında tercih edilebilir. Ancak bu rahatlığın elbette bir bedeli var. Facebook Başkan Yardımcısı ve Kamu Politikaları Genel Müdür Yardımcısı Erin Egan: “Diğer ürünlerimizde olduğu gibi, Facebook Pay ile gerçekleştirdiğiniz eylemler sizi ilgilendiren içerik ve reklamlar sunmak için kullanılabilir” dedi.  “Örneğin, Facebook Marketplace’ten bir beyzbol eldiveni alırsanız beyzbol sopası için bir reklam görebilirsiniz.”

Facebook Marketplace

Egan, “Sağladığınız kart ve banka hesap numaralarının, deneyiminizi kişiselleştirmek veya gördüğünüz reklamları bilgilendirmek için kullanılmayacağını”da belirtti. Ancak satın alma ve bağış geçmişiniz reklamları kişiselleştirmek için kullanılabilir. Facebook’un çok platformlu yaklaşımı, bu yılın başlarında platformlar arası mesajlaşmayı mümkün kılmayı planlıyor. Teknoloji devinin potansiyel olarak tüm uygulamaları entegre etmeye yöneldiğini görüyoruz.

Facebook’un Marketplace ve Ticaretten sorumlu Başkan Yardımcısı Deborah Liu, “Facebook Pay, ticareti daha kolay ve erişilebilir, uygulamalarımızda insanlar için güvenli hale getirmek için devam eden çalışmalarımızın bir parçası” dedi. “Facebook Pay’ı geliştirmeye devam edeceğiz ve uygulamalarımızdaki insanlar için daha da değerli hale getirmenin yollarını arayacağız.”